Rólunk

English version

80-as évek végén Szeged város vezetősége felismerte azt a változó tendenciát, hogy az egyes korosztályok egyre nagyobb százalékának kell gimnáziumi képzést biztosítani. Ennek a szellemében[2] 1985-ben Szeged Megyei Városi Tanács végrehajtó bizottsága határozatában rendelkezett egy új középoktatási intézményt építtetéséről az Anyagod utca valamint a József Attila sugárút által közrefogott területen (1 hektár és 9014 négyzetméter [2]), melynek megtervezésére Novák Istvánt, a CSOMITERV főépítészét bízták meg, aki egy többfunkciós, többcélún hasznosítható 24 tantermes iskolát vetett papírra, mely 800-tól egészen 1000 tanuló befogadására képes. [3] [4] Az 1988. augusztus 1-jén lezajlott műszaki átadást követően az iskola pedagógusi kara megkezdte a beköltözést az épületbe.

„…A nevet a tantestület választotta három lehetőség körül: Klebelsberg Kuno, Károlyi Mihály és Deák Ferenc…”[5]

Az iskola névadójára három lehetséges alternatívát kínáltak fel az iskola tantestületének:

  • Klebelsberg Kuno, aki 1920-tól Szeged városának országgyűlési képviselője, s művelődéspolitikus, vallás- és közoktatásügyi miniszter
  • Károlyi Mihály, az első Magyar Köztársaság miniszterelnöke, majd köztársasági elnöke
  • Deák Ferenc, a „haza bölcse”, a Kiegyezés előremozdítója.

Gróf Klebelsberg Kunó a kiejtés miatt kikerült a választásból[5], majd döntetlen állás alakult ki a másik két alternatíva között. A helyzetet megoldandó Dr. Kovács László, az iskola első igazgatója (19871992) kijelentette, hogy az ő szavazata kettőt ér, így a Deák Ferenc Gimnázium forma került ki győztesül.[5] A döntést a város önkormányzata nem akarta elfogadni, így az igazgató Czibere Tiborhoz, a Magyar Népköztársaság oktatás- és művelődésügyi miniszteréhez fordult orvoslásért, melyet követően megszilárdult az iskola végleges neve.

Lévén az idegen nyelvű képzést tekintette az iskola a fő irányvonalnak, az intézmény felavatására az Amerikai Egyesült Államok akkori nagykövetét, Mark Palmert kérték fel.[4] A megnyitás évében az iskola heti kapcsolatban állt a budapesti Amerikai Nagykövetséggel, s ezen amerikai kapcsolat eredményeképpen 1989-ben az iskola vendégül látta Frank Presst, az USA Tudományos Akadémiái Egyesített Bizottságának Elnökét, aki ugyanekkor a NASA tiszteletbeli elnöki posztját is betöltötte; ezenfelül ugyanebben az évben indult az iskola amerikai diákcsereprogramja, a Massachusetts állambeli Brooks Schoollal. A gimnázium később is megőrizte jó kapcsolatát a külüggyel, így az akkori budapesti német nagykövet látogatásakor ingyen vízumot biztosított minden tanulónak az akkori Nyugat-Németország-ba.

Az első igazgató, Dr. Kovács László fő feladatának az iskola felszerelését, s tanárokkal-diákokkal való feltöltését tekintette[5]. Igazgatósága alatt 64 televízióval, két teremnyi számítógéppel, egy berendezett studióval s 42 komplett sífelszereléssel lett gazdagabb a gimnázium. [5] Angoltanárokat a Ságvári Gimnáziumból hívott, a diákokat pedig a Tömörkény István Gimnázium, a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium valamint szintén a Ságvári Gimnázium tanulói tették ki, akik még a befogadó intézetekben kezdték meg középiskolai tanulmányaikat, de másodikos tanévüket már az új intézményben folytathatták. [1] Ennek megfelelően az első két magyar-angol két tanítású nyelvű osztály az első évüket a Radnótiban töltötte, de már a Deák Ferenc Gimnázium alakuló tanári karának égisze alatt. A kezdeti időkben az angol mellett csupán négy idegen nyelvet volt lehetősége tanulni a diákoknak, olasztspanyolt s németet[5] mígnem 1989-re elérhetővé vált a francia nyelv is. [3] 1991-től indult a hatosztályos gimnáziumi képzés, melyre az intézmény fokozatosan egyre nagyobb hangsúlyt fektetett; valamint ugyanezen évtized közepéből bővült a tagozatok palettája a humán és speciális nyelvi tagozatokkal.[2]

Dr. Kovács József igazgató a legnagyobb hangsúlyt a hatosztályos gimnáziumi képzés folytatására helyezte.[6] Bővült az iskola tagozatainak listája, megjelentek a speciális nyelvi osztályok. Igazgatósága alatt a gimnázium országosan jegyzett iskola volt, a maga 13. helyével a középiskolák rangsorában, de később is az országos legjobb 40 között megtartotta helyét;[6] ezenfelül a Soros Alapítvány anyagi támogatásával 1993-ban berendezte az első számítógépes termet, s 1995-ben korszerű számítógép-hálózattal látott el egy újabb szaktantermet. [3] 1994-ben Dr. Müller József igazgatóhelyettes ténykedése nyomán létrejött a gimnázium darmstadti kapcsolata, melynek kialakításáért a német város vezetősége az évente adományozott ‘Freundschaft in Frieden und Freiheit (Barátság békében és szabadságban) plakettel tüntette ki.

Dr. Révész Mihály 1996-os igazgatóvá való megválasztását követően 2001-es távozásáig az iskola külső menedzseléséért, a belső alkotói szabadság erősítéséért, illetve a pedagógiai program megerősítéséért tevékenykedett. [7] Igazgatóságának első évében indult be a nyári angol nyelvű tábor, Arden Campbell lektor vezetésével. Az amerikai pedagógus 1991-ben, az Educational Services International nevű szervezettel került a gimnáziumba [8], s az éveken át való, az iskoláért tett szolgálataiért Dr. Müller József az „iskola alapítói” között említ meg.[1] Ugyanebben az évben egészült ki az iskola tengerentúli partnerlistája a virginiai Covenant Schoollal.

Az 1998/1999-es tanévben jött létre az informatikai szakirány, valamint egy új speciális nyelvi szak, a német, melyet 2001-ben követett a speciális spanyol, 2004-ben pedig a média szak. 2008-ban ünnepelte az iskola fönnállásának huszadik évfordulóját, melynek alkalmával egyhetes ünnepség- és rendezvénysorozat rendeztetett meg a gimnáziumban.[3]

Az épület

Novák István, a többfunkciós iskola megalkotásának jegyében tágas, jól megvilágított terekkel látta el az iskolát, egy olyan környezetet kialakítandó, ahol a diákok a tanítás utáni idejüket is tölthetik. [4] Ennek jegyében született az aula, mely – a színházteremmel egybenyitva – az egész iskola befogadására képes, a három részre osztható sportcsarnok, a 20000 példánnyal rendelkező könyvtár (elkülönített újságolvasó sarokkal), a tágas büfé, s a kor technikájának megfelelő stúdió. Dr. Kovács László, későbbi kezdő igazgató módosította az eredeti terveket: az aulát és a színháztermet elválasztó falat mobilizálta, a tornacsarnokot átrendezte aképp, hogy tenisz- és röplabdahálókat lehessen fölállítani rajta valamint az öltözőszekrények elrendezését is ő alakította ki.[5] Mindezek mellett az eredeti tervekben szerepel még egy 25 méteres úszómedence is, ahol az iskola helybeni úszóoktatását és versenyeket szándékoztak lebonyolítani. [4] Az épület belseje az 1985-ben Munkácsy Mihály-díjat kapott Szekeres Mihály belsőépítész munkája, míg az iskola bejárata fölött Borsos Miklós munkája látható. A szerkezet maga egy vasbeton váz, mely 4-5 féle panelelemmel vétetett körül, lévén az akkori vezetés betonpanelüzemből rendelte meg az elemeket.

Vitathatatlanul kora legnagyobb tekintélyű közéleti szereplői közé tartozott, amit nagyobbrészt még 1848 előtti eredményeinek köszönhetően erősített tovább az 1860-as években. A szó 19. századi értelmében liberális, szabadelvű politikus a realitások talaján állva próbálta a nemzet, az ország sorsát irányítani, ha a sors akaratából e szerepet fel kellett vállalnia. A politikai viták heves, indulatos csatái helyett lételeme az elmélkedés, a gondolatcsere volt, megfontolt, higgadt emberként jellemezték kortársai.

Ifjúkor

A Zala megyei Söjtörön született 1803. október 17-én. 1817 és 1822 között Győrben járt a Királyi Jogakadémiára, s bár nem tartották kimondottan szorgalmas diáknak, de már akkor kitűnt kiváló memóriájával; az alkotmányjog, a történelem és a szónoklattan számított erősségének.
Az 1832-ben összehívott országgyűlésen bátyja volt a megye egyik küldötte, ezalatt Ferenc intézte – nem igazán lelkesen – a birtok ügyeit. 1833-ban „szerepet cseréltek”, Deák Ferenc utazott Pozsonyba – és evvel kezdetét vette a reformkori politikai élet egyik markáns személyiségének új élete. Logikus, racionális gondolkodása, analitikus, elemző, az ügyek lényegét megragadó elméje emelte őt a reformnemesség vezéregyéniségei közé. Két üggyel vívta ki maga számára a tágabb közvélemény figyelmét ezekben az években: az egyik Wesselényi Miklós pere, a másik pedig egy országgyűlési siker, hiszen az ő kezdeményezésére mondták ki az országgyűlés kizárólagos jogát a törvények megfogalmazására.

A politikus Deák

A diéta 1836-os bezárása után jelentést tett a megyegyűlésen az általa képviselt ügyekről, ezt az írást a cenzor engedélye nélkül kinyomtatták és az egész országban terjesztették. A dokumentumot – természetesen – elkobozták, de a szerző hírneve addigra újabb körök számára is ismertté vált.
Az 1839-40-es országgyűlés törvényeinek előkészítésében tevékenyen részt vett, és 1839-ben tiszteletbeli tagja lett a Magyar Tudományos Akadémiának is.
Bátyja 1842-es halála után Deák felszabadította jobbágyait, majd önként vállalta az adófizetést, így bizonyítva, hogy ő nemcsak elméletben híve a reformoknak, hanem a gyakorlatba is átülteti őket.
Az 1843-44-es országgyűlés követi tisztét nem fogadta el, egyrészt azért, mert nem értett egyet a számára kötelező érvényű követutasítással, másrészt pedig tartott a Kossuth nevével fémjelzett radikális csoporttól.
Az 1846-os év a galíciai-lengyel felkelés vérbe fojtását és a fontolva haladók (ők lesznek a Konzervatív Párt bázisa) sikerét hozta, így a reformerők is cselekvésre szánták el magukat: egy dokumentumba szerkesztve közreadták programjukat. Ez lett a Deák nevével megjelent, valójában azonban Kossuth által fogalmazott Ellenzéki nyilatkozat.
Az 1848-as események megítélésekor is megőrizte higgadtságát, félt az erőszaktól, elvetette mint politikai eszközt. Elvállalta Batthyány Lajos kormányában az igazságügyi tárca vezetését, de hiányzott belőle a kitörő lelkesedés, inkább fenntartásait hangoztatva állt az általa nagyra becsült – és szorongatott helyzetben lévő – miniszterelnök mellé. Borúlátó volt, kétségei Bécs halogató taktikájából, a magyar politikai élet megosztottságából és az orosz támadás veszélyéből fakadtak. Az 1849. áprilisában kiadott Függetlenségi nyilatkozatot túlzásnak és politikai hibának tartotta.

A taktikus Deák

1849. decemberében a forradalom alatt játszott szerepe miatt letartóztatták, kínvallatások után azonban elengedték. Ekkortól lett a passzív ellenállás vezetője, kezdettől fogva hitte, hogy az osztrák centralizáció belső hibái miatt fog megbukni. Széchenyi István megvásároltatta családjával Deák birtokait, így lehetővé vált, hogy Pestre költözve, a fővárosból irányítsa a magyar politikai elit életét. Ezen időszak talán legnagyobb sikere volt, amikor Vörösmarty halála után (1855) magánemberektől levelezés útján 100000 forintot szerzett a költő árvái és özvegye számára. (Összehasonlításként: Deák kehidai birtoka ekkor 50000 forintot ért!)
Az 1861-es országgyűlésen a Felirati Párt vezetője lett, s bár elképzeléseiket akkor nem tudták az uralkodóval elfogadtatni, a kezdeményező szerep egyre inkább az ő kezébe került. 1865-ben a korábban már ismertté vált javaslatokra alapozva kiadta a Húsvéti cikket, s 1867-ig minden energiáját a kiegyezés létrehozásába fektette.
Az 1867-ben becikkelyezett kiegyezés és a koronázás éles visszhangot váltott ki itthon és az emigráns magyarok között is. Kossuth a híressé vált Kassandra-levélben fogalmazta meg kétségeit és vádjait.

A nyugalom évei

Deák 1867 után egyre többet betegeskedett, korábban sem túl erős egészségét a megfeszített munka, a támadások visszaverése megviselte. Külön nehézséget jelentett számára, hogy pártjának oszlopait, legmeghatározóbb tagjait is nélkülöznie kellett: báró Eötvös József 1871-ben meghalt, gróf Andrássy Gyula pedig a közös külügyminiszteri hivatal élére távozott. A parlamenti erőviszonyok is megváltoztak: egyre többször fordult elő, hogy leszavazták reformjavaslatait – erre a sorsra jutott például a választójog kiszélesítése ügyében tett indítványa is.
1876. január 28-án halt meg, érdemeit az országgyűlés törvényben ismerte el és előírta, hogy emlékére országos adakozásból szobrot állítsanak fel.

Hagyományaink

1997 óta minden év október első csütörtökjén rendezzük meg angol, német, francia és olasz nyelvekből. A tanulók minden évben különböző témájú szövegeket (újságcikk, irodalmi szöveg) fordítanak le. A verseny egyre nagyobb népszerűségnek örvend, mind színvonalasabb alkotásokkal találkozhatunk a megye különböző gimnáziumainak tanulói tollából.

A kilencedik évfolyamosok játékos vetélkedője, amely zenével és tánccal zárul. Minden kilencedikes leteszi a gólyaesküt, majd kezdetét veszi a zenés-táncos szórakozás.

December elején tartjuk meg. Ebben a tanévben vállalkozó szellemű tanáraink vállalták a DJ szerepét.

A tanév egyik legmeghittebb estje, ahol tanulóink saját készítésű műsorral lépnek fel. Ebben a tanévben vállalkozó kedvű tanárok amerikai, német, francia, spanyol és olasz karácsonyi süteményeket sütöttek. A műsor után diákjaink megkóstolhatták azokat, s megtekinthették a karácsonyhoz kapcsolódó kiállítást is.

Kilencedik évfolyamos tanulóink Deák Ferenc születésének évfordulóján megkoszorúzzák a Széchenyi téren levő, halálának emlékezve pedig a Dóm téren található szobrot.

Hagyományteremtő kezdeményezés, ahová szeretettel várjuk tanulóink szüleit. A műsorban szülők, tanárok és tanulók léptek fel.

Az első félév befejezése estéjén szervezett disco, amelynek létrehozásában nagy szerepet vállat a diákönkormányzat.

Érettségi előtt álló tanulóinknak a 11. évfolyam tanulói rövid ünnepség keretében tűzik fel a kék szalagot. A szalagavató bál t iskolánkban tartjuk. Végzőseink hónapokon keresztül készülnek a bemutatkozásra, s angol és bécsi keringőt, palotást s modern táncokat mutatnak be a jelenlevő szülőknek, vendégeknek.

Tavasszal rendezzük meg, s szellemi és sportvetélkedőket foglal magába. A záró rendezvényen a különféle döntőket láthatjuk, valamint a 4 évfolyam és a tanárok szellemi összecsapását. A tanulók értékes díjakat nyerhetnek.

A 12. évfolyam osztályfőnökei, tanárai énekelnek s búcsúznak el végzős diákjainktól.

Hosszú évek óta megjelenik iskolánk krónikája is egy évkönyv formájában. Minden osztály lehetőséget kap bemutatkozásra szövegben és képben. Megtalálhatjuk benne végzőseink fényképeit, tanárokkal készült riportokat, az iskola rendezvényeiről szóló írásos és fényképes beszámolókat.

Gimnáziumunk fennállása óta évente több alkalommal megjelenik az iskolaújság. A szerkesztőség tagjai iskolánkat és a fiatalokat érintő kérdésekben írnak különféle riportokat, beszámolókat, színház- és filmkritikákat. Itt olvashatjuk az órákon elhangzott poénokat is.

Nemzetközi kapcsolatok

Amerikai Egyesült Államok

Brooks School, North Andover

A nemzetközi kapcsolat diákcserékre terjed ki. Tanulóink minden ősszel négy hónapra utaznak North Andoverbe, ahol rendszeresen járnak iskolába. A diákcsere célja az angol nyelv tökéletesítése és országismeret.

Eddigi cserediákok és a 2013/2014-es tanév cserediákjainak beszámolója itt megtalálható.

Németország

Eleonorenschule, Darmstadt

A cserekapcsolat tanár- és diákcsereprogramokra terjed ki, s az elmúlt időszakban három közös német-magyar tanár- és diákkoncertet is magáénak mondhat.

Gymnasium Grotenbach, Gummersbach

A cserekapcsolat 1991. óta tart. Érdekességnek számít, hogy elsősorban lány és fiú kézilabdatornát foglal magába.

Románia

Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely

A cserekapcsolat 1993. óta áll fenn. Elsősorban rendszeres diákcserére és alkalmankénti tanárcsere látogatásokra terjed ki. Az erdélyi tanulók egy hétre látogatnak Szegedre, s tanulóink is egy hetet töltenek Erdélyben.

Spanyolország

Fennállásunk óta négy alkalommal tudtunk spanyol-magyar diákcserét megszervezni. Mindkét országban óralátogatásokat és kulturális programokat szerveztek az iskolák.

Fenntartó adatai

Szegedi Tankerület Központ

Képviselője: Plesovszkiné Ujfaluczki Judit tankerületi igazgató

Elérhetősége: 6726 Szeged, Bal fasor 17-21.

kk.gov.hu/szeged